YouTube-video edellyttää evästeiden hyväksymistä ennen toistoa

Tietoa evästeistä

Virhe

Hups, jotain meni vikaan. Kokeile hetken kuluttua uudelleen.

Vahvista

Haluatko varmasti poistaa korin{0}?
Haluatko varmasti poistaa tuotteen?
Tilauksen arvo on alle 50,00 €. Yleisten toimitusehtojemme mukaisesti emme toimita alle 50,00 € tilauksia. Valitsemalla EI palaat lisäämään tuotteita ostoskoriin. Lekolarin yleiset toimitusehdot eivät tyypillisesti koske sopimusasiakkaitamme. Toivomme myös sopimusasiakkaidemme huomioivan pienten toimitusten merkittävän ympäristövaikutuksen.

Haluatko vahvistaa tilauksen?
Du gjorde en kopia av listan \"{0}\". Den heter \"{1}\".

Tehtävät ja askarteluohjeet

Kymppijunat

Vinkkinumero 9741 Vaikeusaste: Helppo

Ohjeet

  1. Luo juna, jossa on veturi ja vaunut, ja jossa luku 10 on jaettu eri tavoilla. Näin lapset voivat opetella kymppikavereita. Jakaminen näkyy erivärisillä pisteillä ja kirjoitetaan yhteenlaskuna vaunujen pyöriin.
  2. Aloita piirtämällä ja leikkaamalla veturi. Se on luku 10. Aseta veturiin 10 väripistettä. Liimaa myös kaksi puunappia, joihin kirjoitat luvut 10 ja 0 plus-merkki niiden väliin.
  3. Piirrä ja leikkaa sitten viisi erilaista vaunua. Jokainen vaunu näyttää tavan, jolla luku 10 voidaan jakaa kahteen osaan (kymppikaverit).
  4. Liimaa puunapit jokaiseen vaunuun. Kirjoita 9+1 ensimmäiseen vaunuun veturin jälkeen, sitten 8+2 seuraavaan, 7+3, 6+4 ja viimeiseen 5+5.
  5. Aseta värillisiä pisteitä puunappien lukujen yläpuolelle, käytä eri värejä ja sijoita ne niin, että yhteenlasku näkyy selkeästi.
  6. Laita veturi ja vaunut peräkkäin, ja teillä on kymppikaverijuna!

Yhteen pakettiin kuuluu:

Haitta-aineeton

Kuitukärkikynä Berol Broad, musta, 12 kpl

Tuotenro 42667
Korkealaatuiset Berol-tussit, rasiassa on 12 musta...
Kirjaudu nähdäksesi hinnat

Leikekartonkilajitelma A4, 180 g, 250 ark

Tuotenro 48709
Läpivärjätty kartonki, 180 g. Sileä pinta. Kartonk...
Kirjaudu nähdäksesi hinnat
Haitta-aineeton

Puunapit, 40 mm, 100 kpl

Tuotenro 48054
100 kpl. Pakattu verkkopussiin. Valmistettu puusta...
Kirjaudu nähdäksesi hinnat

Saatat tarvita myös:

Liimapistooli matalalämpöinen, iso

Tuotenro 122001
Lämpötila 110 – 120 °C. Liimaa paperia, kiveä, ker...
Kirjaudu nähdäksesi hinnat

Liimapuikko ø 11 mm, suurpakkaus 42 kpl

Tuotenro 130271
Väritön liima, joka sopii liimapistooliin 122001. ...
Kirjaudu nähdäksesi hinnat

Sakset Dahle, kumiset kädensijat

Tuotenro 26945
Saksien pituus 140 mm. Terän pituus 80 mm. Oikeakä...
Kirjaudu nähdäksesi hinnat
Oletko unohtanut salasanasi?

Haluatko tehdä ostoksia?

Jokaisen käyttäjän tulee rekisteröityä verkkokauppaan ja luoda henkilökohtaiset käyttäjätunnukset. Lekolar-Printel Oy:n asiakkaita ovat kaupungit ja kunnat, sekä niille peruspalveluita tuottavat yritykset. Valitettavasti emme myy yksityishenkilöille.

Rekisteröidy

Vaihda salasana

Unohditko salasanasi? Tilaa sähköpostiisi ohjeet salasanan uusimiseen.