Tähtipöly ja planeetat
            
                Vinkkinumero 9685
                    
                        Vaikeusaste: Helppo
                    
            
                    
           
                
                    
                
                                
                    
            
                    
                                
                    - Aloita piirtämällä planeetat ja aurinko tai tulosta valmiit mallimme. Suosittelemme tulostamista A4-muodossa ja mieluiten paksummalle paperille. Voit myös liimata ne askartelupahville ennen värjäystä.
 
                    - Väritä planeetat ja leikkaa ne irti. Olemme käyttäneet kuitukyniä, mutta se toimii yhtä hyvin väriliitujen tai värikynien kanssa.
 
                    - Luo Linnunrata mustalle A3-askartelukartongille, piirrä halkaisijaltaan noin 30 cm ympyrä ja leikkaa se irti. Leikkaa sitten reikä keskelle, johon aurinko istuu. Lisää tähtipölyä ripottelemalla valkoista maalia Linnunradalle. Käytä karkeaa sivellintä ja valkoista maalia, sitten vedä sormella siveltimen yli saadaksesi hienojakoisempia "roiskeita".
 
                    - Kun kaikki on kuivunut, voimme aloittaa aurinkokuntamme kokoamisen. Kiinnitä aurinko teipillä ja liimaa muut planeetat liimapuikoilla.
 
        
 
                        
                     
                                    
                        
Ladattavat tiedostot
                    
             
            
            
            
            
            
         
            
                
                
                
    
Tämä paketti riittää 30 lapselle